Историята на Владо Черноземски Велинград СПА

image

Историята на Владо Черноземски Велинград СПА

Когато се заговори за историята на Велинград няма как да не изплува едно име, това на Владо Черноземски – Величко Димитров Керин. Революционерът, който е оставил името си със златни букви в българската история благодарение на своята храброст, е родом от чепинското село Каменица, което днес е квартал на Велинград. Историята на Владо Черноземски е изключително интересна и трудно бихме могли да ви я разкажем в една статия. За неговият живот може да се напише цяла книга, но ще се опитаме да ви запознаем с най-важните детайли от битието на храбрият революционер.

  • Той е роден през 1897 година и животът му започва като на всеки обикновен човек. Завършва третокласно образование в с.Каменица, след което бива мобилизиран от българската армия по време на Първата световна война. Той служи в инженерните войски и през 1919 година се уволнява и започва работа като шофьор. Близо година по-късно пък се жени, а три години след това се ражда и единствената му дъщеря Латинка. През 1925 година се развежда и няколко месеца по-късно се жени отново.
  • През това време Черноземски става активен член на ВМРО. Официалното му приемане в организацията е през 1922 година. Той става член на четата на Иван Бърльо. Впоследствие участва и в четите на Траян Лакавишки и Тодор Александров. Революционерът си печели славата на един от най-точните стрелци, който се отличава не само с отличният си мерник, но и смелостта и отличната дисциплина. През 1924 година се установява за постоянно в София, тъй като е привикан от Тодор Александров да бъде на разположение на ЦК на ВМРО.
  • Именно тогава животът на Черноземски се преобръща на 180 градуса. Той се превръща в атентатор номер 1 на ВМРО. Първата му задача е през 1924 година, когато трябва да убие бившият член на организацията Димо Хаджииванов. Задачата му е поставена от новият шеф на ВМРО – Иван Михайлов. Полицията обаче, го залавя, а Софийският окръжен съд го осъжда на смърт чрез обесване. Присъдата не влиза в сила и революционерът успява да избяга.

Владо Черноземски е до такава степен отдаден на каузата, че през 1927 година е готов да се самовзриви в заседателната зала на Обществото на народите. С това си действия щял да предизвика вниманието на Световната организация относно съдбите на македонците в България. Ръководните органи на ВМРО не се съгласяват с идеята и му възлагат нова задача – да убие друг функционер на организацията – Наум Томалевски. Революционерът обаче, отново попада зад решетките и бива осъден на доживотен затвор.

  • През 1932 година Черноземски бива амнистиран и освободен. Веднага след това следите му изчезват. Впоследствие се оказва, че е заминал тайно за Италия, където става инструктор-терорист в лагерът на Усташа. Те планират да извършат атентат срещу сръбският крал Александър. На 9 октомври 1934 година Владо Черноземски решава, че хърватите не са достатъчно подготвени, за да извършат атентата и той взима нещата в свой ръце. Тогава в Марсилия собственоръчно прострелва и убива кралят на Югославия Александър Първи Караджорджевич. Покрай него убива и ранява тежко част от височайшите му гости, сред които е и френския министър.
  • Полицаите го раняват тежко и откарват в районното на разпит. Черноземски обаче, не издава никаква информация и същата вечер умира следствие на раните си. По-късно революционерът от ВМРО бива обявен за терорист номер 1 в Европа. Днес пък има няколко улици, които носят неговото име, а в родното му село Каменица е изградена паметна плоча, която да напомня на хората какъв човек е живял в техният край.

Comments

comments